Trainee Program

Trainee Program

Jednou z hlavních překážek, se kterou se musí absolventi po odchodu ze školy potýkat, je jejich nedostatečná praxe. Naše odborná stáž napomáhá tento problém řešit. Nabízíme odbornou pracovní stáž v oboru architektura a stavební inženýrství. Díky praxi získáte zkušenosti, kontakty a také se můžete zapracovat u svého potencionálního zaměstnavatele. Stáž je určena pro studenty a absolventy vysokých školu v daném oboru, nezaměstnané, osoby na rodičovské dovolené, osoby vracející se na pracovní trh. Možnost externí spolupráce i při rodičovské dovolené. Po úspěšném ukončení stáže získají účastníci certifikát o jejím absolvování spolu s portfoliem, kde bude moci prezentovat projekty, které prováděl pod hlavičkou firmy GEBAS atelier architects s.r.o.
Conditions: Interview
Lenght of Porgram: 1 month – 6 months
(for practices that are part of the study program length is based on the required number of weeks)
What can you expect from the internship:
 
Sophisticated learning by experienced colleagues. Clarify what you want to do in the future get professional portfolio incorporation with your potential employer.

 

„ . . In my professional internship, I most appreciated the flexibility of my work as such. In agreement with the mentor I could adjust attendance as required. Furthermore, I enjoyed working on real projects that have already undergone implementation. I am glad that at the end of the program I was offered external cooperation So I am part of the labor market during my motherhood and the volume of work is determined according to my needs . . . “

Tereza V.

 

Contact form

Have a question or comment? Write to us.

GEBAS Newsletter

Subscribe free to our newsletter and you will be regularly informed about events and preferential treatment that we offer.
Enter the e-mail:
By using this site you agree with the use of cookies for marketing purposes.more info
I agree